Szamba betonowe – konserwacja i czyszczenie – kompleksowy poradnik
Czyszczenie szamba nie należy do najprzyjemniejszych prac wykonywanych w domach jednorodzinnych. Jest to jednak konieczne, aby cieszyć się sprawnym systemem gospodarki odpadami płynnymi. Jeśli szukasz odpowiedniego szamba, zwróć uwagę również na możliwości czyszczenia i odpowiednie akcesoria. Wybieranie szamba ze świadomością tego, jak najlepiej je oczyszczać sprawi, że nie będziesz zaskoczony przez różnego typu nietypowe problemy. Sprawdź ofertę wysokiej jakości zbiorników Szamba Mamut i przeczytaj, jak dokładnie wygląda efektywne oczyszczenie szamba.
Czyszczenie szamba – podstawowe informacje
Szamba betonowe są montowane wszędzie tam, gdzie nie dociera lokalny system kanalizacyjny. Mowa zarówno o domach wiejskich, jak i domkach jednorodzinnych na obrzeżach miast. Przed zamontowaniem szamba obok swojego domu warto poznać sposoby na czyszczenie szamba i wypompowywanie szamba w poprawny sposób. Dzięki temu podczas pierwszego wypompowywania nieczystości obejdziesz się bez nieprzyjemnych niespodzianek.
Przed przejściem do sposobów na odpowiednie czyszczenie szamba, warto przypomnieć sobie o mechanizmach jego działania. Zbiorniki betonowe na nieczystości płynne i stałe, które nazywamy szambem, opierają swoje działanie na prostym mechanizmie. Wykorzystują po prostu procesy fermentacji. Ze względu na to, że odpady są rozkładane w naturalny sposób, mogą powstawać nieprzyjemne zapachy, a nawet gazy klasyfikowane jako niebezpieczne. Zbyt rzadko czyszczone szambo może być nawet źródłem wydzielania siarkowodoru, który stanowi wysoce niebezpieczny dla człowieka związek chemiczny. Z tego względu, montując na swojej posesji szambo betonowe, trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność i wiedzieć, że konieczne jest regularne opróżnianie szamba oraz czyszczenie szamba. Cena takich usług bywa różna, dlatego warto też wcześniej zapoznać się z cennikiem pobliskich firm asenizacyjnych.
Należy pamiętać też, że opróżnianie szamba betonowego jest regulowane prawnie. Obowiązek spoczywający na właścicielu może być sprawdzany przez gminę, która jest jednostką z obowiązkiem ewidencji tego typu zbiorników. Z tego względu warto pamiętać nie tylko o regularnym opróżnianiu szamba, lecz także o zachowywaniu wszystkich dotyczących tego dokumentów. Dzięki temu można uniknąć dotkliwej grzywny od gminy.
Odmulanie szamba
Czyszczenie szamba z mułu, to osobny problem, który może występować w każdym gospodarstwie domowym zaopatrzonym w szambo betonowe. Muł zbierający się na dnie i ścianach szamba betonowego, to nieczystości, które utrudniają odpływ płynów z szamba. Sprzyja to powstawaniu bardzo nieprzyjemnych zapachów. Z racji tego, że ten problem może dotykać każdego, kto ma szambo na swojej posesji, warto wiedzieć jak zapobiegać tego typu sytuacjom.
Po pierwsze, należy przeprowadzać regularne czyszczenie szamba za pomocą środków bakteryjnych. Występują one m.in. w formie proszku lub tabletek. Można je wrzucać zarówno poprzez właz osadnika, jak i poprzez muszlę klozetową, co sprzyja także utrzymaniu w sprawności całej instalacji odprowadzającej nieczystości. Regularne używanie środków bakteryjnych sprzyja samoistnemu rozkładaniu się materii organicznej dzięki odpowiednim kulturom bakterii. Jeśli zastanawiasz się, czym rozpuścić gęste szambo, preparaty biologiczne będą najpewniej najlepszą odpowiedzią.
Jednak środki tego typu często są niewystarczające, zwłaszcza jeśli konieczne jest już odmulanie szamba. W takiej sytuacji warto zdać się na profesjonalistów i zamówić usługę specjalistycznej firmy dysponującej pompą ssącą. Bardziej tradycyjny sposób, to czyszczenie szamba za pomocą łopaty i wiadra. W takiej sytuacji należy zebrać płynne nieczystości za pomocą wiadra, a następnie przejść do zebrać muł za pomocą łopaty. Tego typu rozwiązanie jest jednak bardzo czasochłonne i sprawdza się jedynie w sytuacji, gdy istniejące na posesji szambo jest płytkie.
Opróżnianie szamba – kiedy wiedzieć, że trzeba to już zrobić?
Częstotliwość opróżniania szamba zależy od wielu czynników. Wśród nich można wymienić między innymi wielkość i pojemność szamba, a także ilość domowników i produkowanych przez nich odpadów. Jeśli zastanawiasz się, jak rzadziej opróżniać szambo, warto spróbować ograniczyć niepotrzebne zużycie wody w gospodarstwie domowym – na przykład dbać o to, aby zmywarka lub pralka nie były włączane, jeśli nie są zapełnione. Jednak niezależnie od tego opróżnianie szamba jest konieczne najczęściej co kilka tygodni. W tym celu należy zadbać o posiadanie zaufanej firmy, której specjalnością jest opróżnianie szamba. Cena tego typu usługi wynosi – w zależności od wielkości szamba oraz miejscowości – najczęściej kilkaset złotych. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, bo firmy często mają zapełnione grafiki, jednak nie należy też zamawiać szambowozu, gdy do zapełnienia szamba jest jeszcze daleko. Aby wybrać najlepsze momenty na opróżnianie szamba, najlepiej zamontować odpowiedni czujnik zapełnienia.
Poza regularnym dbaniem o opróżnianie szamba warto dbać też o to, aby użytkowanie zbiornika nie było niekomfortowe dla domowników. Jednak wypompowywanie szamba skutkuje tym, że zmienia się ciśnienie w domowym systemie odprowadzania nieczystości z toalety czy odpływów. Z tego względu w domu może unosić się wtedy nieprzyjemny zapach. Na szczęście rozwiązanie jest proste. Wystarczy zamontować odpowiedni kominek odpowietrzający szambo.
Nieużywane szambo – jak je wykorzystać?
W sytuacji, w której miejsce zbiornika na szambo jest zmieniane albo gdy do działki mieszkalnej zostanie pociągnięta sieć kanalizacji miejskiej, stwarza się problem z tym, co zrobić ze starym zbiornikiem. Jedną z dostępnych opcji jest czyszczenie szamba na deszczówkę. Zbiorniki betonowe na szambo dobrze nadają się do zbierania i oczyszczania wody deszczowej, więc to doskonały sposób. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest wtedy bardzo dokładne czyszczenie zbiornika po szambie – dezynfekcja szamba jest w takiej sytuacji konieczna, aby do zbieranej wody nie przedostawały się szkodliwe substancje.
Prawidłowa eksploatacja i czyszczenie szamba betonowego
Postawienie domu lub każdego innego budynku np. użytkowego w terenie nieskanalizowanym wymaga zastosowania innych rozwiązań umożliwiających prawidłowe i bezpieczne usuwanie ścieków. Niemożność skorzystania ze zbiorczych systemów odprowadzania nieczystości oznacza między innymi zastosowanie bezodpływowych zbiorników, montowanych bezpośrednio na posesji, a najczęściej są w tym celu wykorzystywane szamba betonowe. W porównaniu ze swoimi odpowiednikami z tworzyw sztucznych mają wiele niepodważalnych zalet i przy odpowiednio przeprowadzonym montażu gwarantują praktycznie stuprocentową szczelność. Warto jednak również zadbać o ich właściwą, zgodną z przepisami eksploatację, tak, aby niebezpieczna zawartość w ani jednym momencie nie stanowiła zagrożenia dla otoczenia.
Czym właściwie jest szambo i co ile należy je opróżniać
Definiując pojęcie szamba z czysto biologicznego punktu widzenia, można śmiało powiedzieć, że jest to olbrzymi zbiornik fermentacyjny, w którym zbierają się stałe i płynne odpady wytworzone w gospodarstwie domowym. Podlegają one wielu procesom biologicznym oraz chemicznym, a taką groźną i szkodliwą dla zdrowia zawartość należy regularnie usuwać. Oczywiście nigdy nie powinno się tego robić we własnym zakresie, zagraża to bowiem nawet życiu, zwłaszcza unoszące się opary, tylko zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie utylizacyjnej. Przyjmuje się, że szambo jednokomorowe czy nawet dwukomorowe bez drenażu rozsączającego powinno się opróżniać maksymalnie co 2 – 3 tygodnie. Jeśli przekroczymy ten termin, to wytwarzające się wewnątrz zbiornika gazy mogą osiągnąć stężenie grożące nawet wybuchem.
Warto także zwrócić uwagę, na to, co dostaje się do szamba i stanowczo nie powinno się spłukiwać do kanalizacji wszelkiego rodzaju obiektów stałych, trudno biodegradowalnych, takich jak środki higieny, chusteczki, podpaski, niedopałki papierosów, tłuszcze zwierzęce lub roślinne, czy smary. Nie dość, że mogą szybko doprowadzić do zatkania rur, to dodatkowo praktycznie nie rozkładają się nawet przy zastosowaniu specjalnych preparatów do szamb.
Nie zapominajmy o regularnej konserwacji
Szambo betonowe, ten pojemny i odporny zbiornik, wymaga również regularnej konserwacji, a zwłaszcza czyszczenie, co niestety jest zaniedbywane przez większość użytkowników. Jednak należy z niego usuwać nadmiar nagromadzonych osadów i to nie tylko z samego zbiornika, ale także ze wszystkich rur doprowadzających. Nie robi się tego najczęściej mechanicznie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, tylko wykorzystuje specjalne preparaty chemiczne lub biologiczne, pełne bakterii, które bez problemu poradzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, niezależnie jak gruba byłaby ich warstwa. Ponadto skutecznie neutralizują one nieprzyjemne zapachy, które mogą się wydostawać na posesji, pozwalają też fizycznie zmniejszyć ilość ścieków w zbiorniku poprzez ich rozkład. Można dzięki temu znacznie ograniczyć koszty ich wywozu, który w takim przypadku jest konieczny zaledwie raz na kilka miesięcy.
Jak dobrać odpowiedni preparat do szamba
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które można wykorzystać do czyszczenia szamba, jednak zanim któryś kupimy, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać gwarantujący oczekiwane efekty:
- pierwszym, na co najczęściej zwracamy uwagę, jest niestety cena, a tu, podobnie jak w wielu innych przypadkach, nie zawsze odzwierciedla ona jakość produktu. Nie oznacza to oczywiście, że najdroższy będzie czynił cuda, jednak zdecydowanie należy unikać najtańszych, oferowanych w atrakcyjnych, choć często wzbudzających podejrzenia promocjach,
- najważniejsza jest przede wszystkim jego wysoka skuteczność, zależąca od rodzaju użytych w jego składzie bakterii. Powinny one charakteryzować się dużymi zdolnościami do samodzielnego rozmnażania, dzięki czemu wewnątrz zbiornika wytworzy się pewnego rodzaju, niezależny ekosystem i utrzyma się tam przez bardzo długi czas, usuwając zanieczyszczenia oraz rozkładając wszystkie niebezpieczne związki chemiczne,
- poszczególne preparaty mogą znacznie różnić się od siebie, składem oraz skutecznością, ale w większości przypadków będą potrzebne inne, dodatkowe, odpowiadające za rozpuszczanie tłuszczów.
Preparaty do szamba – podział i działanie
Kiedy już wiemy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze, to nadszedł czas na poznanie ich działania, które jest także zależne od rodzaju użytego preparatu. Można je podzielić na kilka głównych typów:
- bakterie rozkładające i usuwające większość zanieczyszczeń organicznych, trawiących np. zalegające w szambie resztki jedzenia i jest to najważniejszy środek, który musi kupić każdy użytkownik tego typu konstrukcji,
- środki do dezynfekcji, czyli preparat chemiczny, którego głównym celem jest zabicie znajdujących się w szambie bakterii. Nie działa on niestety wybiórczo i niszczy wszystkie, dlatego stosuje się go zazwyczaj do oczyszczenia zbiornika przed osadzeniem w nim nowych bakterii,
- preparaty do oczyszczania i udrożniania rur. Zawiera składniki przede wszystkim rozpuszczające tłuszcze, usuwając ich złogi na zalegające na wewnętrznych ścianach domowej sieci kanalizacyjnej. Preparaty na tłuszcz do zupełnie odmienna grupa środków do czyszczenia szamb, zawierające dużą ilość rozkładających je bakterii, innych od standardowo stosowanej flory bakteryjnej.
Niezależnie, jaki rodzaj preparatu użyjemy, wszystkie one, regularnie stosowane, ułatwiają zachowanie pełnej drożności wszystkich rur, a jakiekolwiek zatory mogłyby powodować cofanie się nieczystości do budynku. Kolejną zaletą jest oszczędności miejsca w zbiorniku, która może się z czasem zmniejszyć w wyniku gromadzenia się na dnie gęstych odpadów. Odpowiednio dobrane bakterie rozłożą je prawie na czystą wodę, którą można wypompować do rowu melioracyjnego lub systemem drenażu bezpośrednio do gruntu, niwelując także nieprzyjemne zapachy. Nadmiar gromadzących się zanieczyszczeń ma także bardzo negatywny wpływ na stan techniczny zbiornika, doprowadzając niekiedy do pękania jego ścian lub pokrywy i w rezultacie wycieku zawartości. Skutki tego najczęściej bywają opłakane i kończy się to skażeniem całego ogrodu oraz znajdującego się na posesji ujęcia wody pitnej.
CZYSZCZENIE I OPRÓŻNIANIE SZAMBA BETONOWEGO – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Mieszkańcy domków jednorodzinnych lub budynków, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej muszą liczyć się z odprowadzaniem nieczystości w inny sposób. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zbiorniki bezodpływowe na nieczystości są szamba betonowe montowane bezpośrednio na posesji. Aby spełniały swoją funkcję bez zarzutu, należy zadbać o ich regularne opróżnianie i czyszczenie. Na co warto zwrócić uwagę przy opróżnianiu i czyszczeniu szamba?
Dlaczego należy regularnie opróżniać szamba?
Szambo betonowe to nic innego jak zbiornik fermentacyjny, w którym gromadzone są odpady płynne i stałe pochodzące z gospodarstw domowych. Należy je regularnie opróżniać – regulowane jest to prawnie i powinno być dokumentowane przez właściciela posesji. Brak stosownych dokumentów może być karany przez gminę grzywną. Zawartość zbiorników na nieczystości, zwłaszcza nieregularnie opróżnianych może być dla człowieka bardzo szkodliwa i może stanowić ogromne zagrożenie dla środowiska, dlatego należy systematycznie opróżniać zawartość szamb betonowych. Powstałe i odprowadzane do szamba odpady podlegają licznym procesom chemicznym i biologicznym, w wyniku których mogą powstawać między innymi trujące gazy. Jednym z nich jest siarkowodór, który przenikając przez naszą skórę może doprowadzić do zatrucia i utraty przytomności, a nawet do śmierci. Ważne jest zarówno regularne opróżnianie, jak i czyszczenie szamba betonowego.
Jak często należy je opróżniać?
Częstotliwość opróżniania szamb betonowych zależy przede wszystkim od ilości produkowanych przez rodzinę nieczystości, a także od ich wielkości. Opróżnianie nigdy nie powinno być wykonywane na własną rękę, ponieważ unoszące się opary mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Odbiór ścieków najlepiej zlecić przeszkolonej ekipie ze specjalistycznej firmy utylizacyjnej, posiadającej odpowiednie pozwolenia. Opróżnianie szamba betonowego jednokomorowego oraz dwukomorowego należy przeprowadzać przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. Najlepszym sposobem na kontrolowanie konieczności odbioru ścieków z szamba jest zamontowanie specjalnego czujnika. Należy pamiętać również, by zamówić wóz asenizacyjny odpowiednio wcześniej – szambiarki są zwykle obłożone zleceniami.
Przewód do odprowadzania ścieków
Odbiór ścieków często wiąże się z koniecznością wjazdu szambiarki na teren posesji. Nie tylko wymaga to obecności domownika, który otworzy bramę, ale również może wiązać się ze stratami w roślinności frontowej części działki. Rozwiązaniem jest przewód do odprowadzania ścieków, którego jeden koniec znajdzie się w szambie betonowym, a drugi będzie dostępny z ulicy. Dzięki zastosowaniu przewodu do odprowadzania ścieków, szambiarka nie będzie musiała wjeżdżać na teren posesji – wystarczy, że podłączy swoje rury do szybkozłączki wypuszczonego z szamba betonowego przewodu.
Kominek odpowietrzający
Przy opróżnianiu szamba warto zadbać również o komfort domowników. Odbiór ścieków przez wóz asenizacyjny wiąże się z powstawaniem bardzo dużego podciśnienia wysysającego wodę z syfonów i toalet. To znów skutkuje powstawaniem bardzo nieprzyjemnego zapachu w całym domu. Rozwiązaniem jest zamontowanie w stropie szamba betonowego specjalnego kominka odpowietrzającego.
Postaw również na regularne czyszczenie szamba betonowego!
Ważną czynnością jest nie tylko regularne opróżnianie szamb betonowych z nagromadzonych nieczystości, ale również systematyczne czyszczenie. Na dnie zbiornika betonowego, a także w rurach mogą gromadzić się gęste odpady, których nie usunie szambiarka. Nieczyszczone szambo może się szybciej niszczyć, a jego zły stan techniczny może stać się przyczyną dodatkowych kosztów. Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas czyszczenia jest utrzymanie w nim pożytecznej flory bakteryjnej. Regularne stosowanie preparatów do czyszczenia nie tylko niweluje nieprzyjemny zapach, ale również pomaga w bieżącym oczyszczaniu szamba i zmniejszaniu pozostałości zanieczyszczeń poprzez biologiczny rozkład odpadów. Preparaty chemiczne lub preparaty biologiczne pomagają nie tylko w czyszczeniu szamba, ale również w oczyszczaniu z nagromadzonych osadów wszystkich rur odprowadzających.
Pamiętaj, że regularne opróżnianie i czyszczenie szamba betonowego to nie tylko dbałość o środowisko, ale także o własne zdrowie i komfort życia. Wybieraj tylko sprawdzone firmy asenizacyjne, stosuj odpowiednie preparaty do czyszczenia i pamiętaj o regularnych przeglądach, aby zapewnić prawidłowe działanie swojego szamba. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój system gospodarki odpadami płynnymi będzie działał bez zarzutu przez długie lata.