Zgłoszenie budowy szamba betonowego – krok po kroku
Na wybudowanie szamba najczęściej decydują się osoby mieszkające w domu jednorodzinnym lub planujące jego budowę, gdy działka nie posiada przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W momencie podjęcia decyzji o budowie zbiornika na nieczystości należy jednak pamiętać o dopełnieniu formalności, które umożliwią rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z prawem. Kiedy więc należy zgłosić budowę szamba, a kiedy niezbędne będzie oficjalne pozwolenie na budowę? Jak zgłosić budowę szamba i o czym należy pamiętać przy planowaniu inwestycji? Wyjaśniamy!
Kiedy konieczna jest budowa szamba?
Szamba betonowe to zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, które buduje się bezpośrednio na terenie działki, na której znajduje się budynek mieszkalny. Wyróżniamy szamba jednokomorowe, bez możliwości segregacji ścieków oraz szamba dwukomorowe, umożliwiające podział zbieranych nieczystości na stałe i płynne.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. mówi, że szambo betonowe może zostać wybudowane tylko na działkach budowlanych i w przypadku braku możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Nie dopuszcza się budowy zbiorników na obszarach narażonych na występowanie powodzi i zalewanie wodami opadowymi oraz na terenach podlegających szczególnej ochronie środowiska.
Zgłoszenie budowy szamba a pozwolenie na budowę – kiedy będą wymagane?
Wybudowanie szamba bez oficjalnego pozwolenia na budowę może mieć miejsce wyłącznie w przypadku zbiorników o pojemności do 10 metrów sześciennych. W takiej sytuacji wystarczy dokonać zgłoszenia budowy szamba w odpowiedniej instytucji (w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu). Czas rozpatrywania wniosku zwykle trwa 21 dni.
W przypadku chęci wybudowania zbiornika o pojemności powyżej 10 metrów sześciennych obowiązkowe będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę. Przy składaniu wniosku konieczne będzie także dołączenie projektu budowlanego i mapy do celów projektowych, a na decyzję instytucji należy czekać co najmniej 65 dni. Warto jednak podkreślić, że w przypadku budowania zbiornika na potrzeby gospodarstw domowych, zwykle wybiera się szamba o pojemności poniżej 10 metrów sześciennych, co ułatwia sprawne dopełnienie formalności.
Jak dokonać zgłoszenia budowy szamba na działce?
Choć zgłoszenie budowy zbiornika na nieczystości wiąże się z przygotowaniem kilku dokumentów, cała procedura jest prosta, a formalności można przygotować w domu. Jak więc zgłosić budowę szamba w kilku krokach?
Krok 1. Wypełnij wniosek budowy szamba
Wniosek o zamiarze wybudowania szamba powinien zawierać takie informacje jak rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych. W zgłoszeniu należy więc wskazać, jakie roboty zostaną wykonane (budowa szczelnego zbiornika na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 metrów sześciennych), z jakiego materiału powstanie zbiornik (beton), gdzie zbudowane zostanie szambo (adres, numer ewidencyjny działki, właściciel nieruchomości) oraz termin rozpoczęcia prac budowlanych. Wniosek można wypełnić na komputerze, a następnie wydrukować i podpisać lub przygotować dokument pisemnie.
Krok 2. Dołącz niezbędne formalności
Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak:
- rysunek przedstawiający umiejscowienie zbiornika na działce (wówczas należy pamiętać o odpowiednich odległościach od granicy działki i budynków),
- rysunek przedstawiający zbiornik i jego wymiary,
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
W niektórych sytuacjach instytucja może wymagać zaświadczenia/opinii od zarządcy sieci wodno-kanalizacyjnej, potwierdzające brak możliwości przyłączenia budynku do instalacji.
Krok 3. Złóż wniosek w odpowiedniej instytucji
Jak wcześniej wspomniano, wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu.
Krok 4. Poczekaj na decyzję
W przypadku zbiorników na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 metrów sześciennych instytucja ma 21 dni na zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości we wniosku. W takiej sytuacji konieczne będzie dopełnienie formalności i uzupełnienie dokumentów o brakujące elementy. Jeśli jednak starostwo lub urząd nie wyrażą sprzeciwu, stosuje się tzw. zasadę milczącej zgody, uprawniające do rozpoczęcia robót budowlanych we wskazanym we wniosku terminie.
O czym należy pamiętać, chcąc zgłosić budowę szamba?
Planując budowę szamba, należy zadbać m.in. o wyznaczenie odpowiedniego miejsca, w którym rozpoczną się prace budowlane. Odległości zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy mówią, że szambo powinno znajdować się w odległości:
- nie mniej niż 2 metry od granicy działki,
- co najmniej 5 metrów od budynków mieszkalnych,
- 1,5 metra od gazociągów i wodociągów,
- 3 metrów od krzewów i drzew,
- 15 metrów od studni.
Jednocześnie należy podkreślić, że odległości te mogą zostać ustalone na innym poziomie w zależności od usytuowania działki. Szczegółowe informacje powinny zostać określone w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Niektóre projekty posiadają także określoną gotową lokalizację szamba w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Decydując się na wybudowanie szamba, należy także pamiętać o konieczności zawarcia umowy z firmą asenizacyjną na odbieranie nieczystości. Obowiązek powstaje wraz ze złożeniem zgłoszenia budowy szamba do instytucji. W przypadku kontroli zbiornika w sytuacji nieposiadania aktualnej umowy, właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną.
Podsumowanie
Szambo betonowe to rozwiązanie, na które decydują się osoby zamieszkujące budynek bez możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Wybudowanie zbiornika na nieczystości jest obowiązkowe, gdyż nie ma możliwości odprowadzania ścieków do innego miejsca. Projektując budowę szamba, należy pamiętać, że dla zbiorników o pojemności powyżej 10 metrów sześciennych konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, jednak w przypadku domów jednorodzinnych zbiorniki o mniejszej pojemności są w zupełności wystarczające.
Budowa szamba – pozwolenia i formalności
Budowa szamba betonowego na własnej działce nie jest skomplikowana prawnie. Wystarczy, że dokonamy zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.
Jakie warunki muszę spełnić aby wybudować szambo?
Zbiornik retencyjny na szambo możesz wybudować jeśli spełnisz następujące warunki:
- działka na której montujesz szambo nie ma przyłącza (ani możliwości przyłączenia) do sieci kanalizacyjnej
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na budowę szamba
Szambo betonowe na zgłoszenie – co można zbudować na własnej działce?
Zgłoszenie budowy bezodpływowego szamba różni się formalnie od pozwolenia. Przy zgłoszeniu nie potrzebujesz projektu budowlanego od projektanta, a wszelkie formalności (jak dokumenty czy mapka) możesz przygotować sam.
Zgłoszenie pozwala na montaż szamba betonowego o pojemności do 10 metrów sześciennych. Jeśli planujesz montaż zbiornika o większej pojemności, wówczas musisz wystąpić o pozwolenie na budowę.
Zgłaszanie budowy szamba – wniosek do pobrania
Zgłoszenie szamba składa się w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta (na prawie powiatu). Możesz wypełnić wniosek budowy szamba w sposób elektroniczny (a następnie wydrukować ten dokument i złożyć na nim podpis) lub przygotować zgłoszenie budowy szamba w sposób tradycyjny, a następnie złożyć formalności we właściwym miejscu.
W zgłoszeniu musisz wskazać:
- jakie roboty wykonujesz („budowa szczelnego zbiornika na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3”)
- z jakich materiałów wykonane jest szambo (czyli „betonowe”)
- w jaki sposób będziemy prowadzić budowę
- zaplanowany termin budowy
Załączniki:
- Rysunek przedstawiający umiejscowienie szamba na działce. Musisz wskazać odległości od elementów:granicy działki, budynków (mapę zasadniczą działki można otrzymać odpłatnie w wydziale geodezji)
- Rysunek przedstawiający zbiornik (jego przekrój, wymiary)
- Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Niekiedy do zgłoszenia należy załączyć pozwolenia / uzgodnienia / opinie od zarządcy sieci potwierdzające o niemożliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej.
Przyjęcie zgłoszenia budowy szamba przez Urząd
Urząd ma do 21 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli złożony dokument jest niekompletny i brakuje w nim danych, zostaniesz poinformowany o tym. Wówczas będziesz musiał uzupełnić brakujące dane. W przeciwnym przypadku otrzymasz sprzeciw organu opiniującego.
Montaż szamba betonowego musi spełniać odpowiednie normy i przepisy.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia zbiornika na szambo w gminie
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia zbiornika na szambo w gminie
Każdy kto buduje dom lub gruntownie go przebudowuje wie że nie wystarczy mieć własną działkę, pieniądze chęci i czas, potrzebny jest też szereg dokumentów i pozwoleń jakie musimy załatwić w gminie czy starostwie. Jednym z nich jest uprzejma prośba o zezwolenie na wybudowania bezodpływowego zbiornika na nieczystości.
Budowa szamba – czy zgłoszenie jest konieczne?
Budowa szamba jest związana z koniecznością jego zgłoszenia lub nawet uzyskania zezwolenia na postawienie. W przypadku zbiorników betonowych na ścieki, których pojemność nie przekracza 10 metrów sześciennych (m3) (kubików), wystarczy samo zgłoszenie, jednak do zgłoszenia też są potrzebne dokumenty, szambo większe wymaga uzyskania zezwolenia na budowę a tutaj potrzebny jest nawet indywidualny projekt. W tym drugim wypadku należy więc dopełnić znacznie większej ilości formalności. Ponadto, warto zauważyć, iż pozwolenia można nie otrzymać, jeśli szambo nie spełnia określonych przepisami wymogów, warto zatem wybrać solidnego producenta który posiada wszystkie niezbędne i aktualne pozwolenia. Zbiornik na szambo zgłosić trzeba i to wszystko? Nie, istnieje praktyka tak zwanej „cichej akceptacji” – oznacza ona, że organ po prostu nie wyraził sprzeciwu na budowę. Praktyka wzięła się stąd, iż wiele osób zgłasza szambo dopiero po jego postawieniu, chociaż co do zasady, należy to zrobić jeszcze przed zamówieniem zbiornika. W takiej sytuacji możliwe jest otrzymanie dokumentacji z oznaczeniem „Za zgodnością z oryginałem”.
Przystąpić do budowy szamba można od razu po jego zgłoszeniu. Warto wiedzieć, że nie ma obowiązku trzymania się co do centymetra miejsca, gdzie zbiornik został wyrysowano na mapie. Należy natomiast zachować odległości określone prawem – minimum 5 metrów od okien i drzwi oraz 2 metry od granicy działki. Po zamontowaniu zbiornika możemy spodziewać się wizyty geodety, który dokona inwentaryzacji geodezyjnej i po zebraniu danych naniesie rzeczywiste umiejscowienie szamba na mapy. Odpowiednie informacje wprowadzone zostaną do Geoportalu.
Jakich dokumentów wymaga zgłoszenie szamba?
Do zgłoszenia szamba potrzeba przede wszystkim potrzeba certyfikatu PZH. Każdy zbiornik zanim jeszcze opuści magazyny producenta, powinien otrzymać taki certyfikat. Do zgłoszenia potrzebna jest również aprobata ITB, poświadczająca, że sprzedaż zbiornika jest legalna. Załączyć trzeba również kartę katalogową z rysunkiem zbiornika, karta określa także wymiary szamba. Ten dokument potwierdza więc jakiej wielkości zbiornik planujemy zainstalować. Ostatnim załącznikiem jest mapka sytuacyjna, którą uzyskać należy w Wydziale Geodezji. Na niej powinniśmy ołówkiem nanieść szambo w miejscu, w którym planujemy je postawić.
Dobrze jest jeszcze przed postawieniem zbiornika wiedzieć jakie dokumenty potrzebne będą do jego zgłoszenia. Należy również upewnić się co do tego, czy potrzebujemy pozwolenia na budowę.
Pamiętaj, że zgłoszenie budowy szamba jest tylko jednym z etapów całego procesu. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z urzędnikiem odpowiedzialnym za procedurę zgłoszenia.